Interaktivní improvizační vystoupení pro studenty ZUŠ.
„Setkání s klasickou hudební improvizací“ je netradiční pořad hudebního skladatele, klavírního improvizátora a pedagoga Pražské konzervatoře Jiřího Pazoura.
Během zhruba šedesátiminutového programu jsou posluchačům slovem i hudbou představeny různé druhy improvizací na známé melodie. Studentům je nejprve vysvětlen samotný pojem improvizace. Dozvědí se, že improvizovat lze na témata hudební i mimohudební, že známý motiv může být zpracován v rozličných hudebních stylech a že improvizace mohou být do jisté míry předem promyšlené, nebo zcela spontánní – například na základě aktuálního přání publika.
Program obvykle začíná sérií improvizačních kreací na téma lidové písně či jiné známé melodie. Improvizátor zpracovává daný motiv opakovaně, pokaždé s využitím jiných výrazových prostředků. Studenti tak mohou na jednom tematickém materiálu porovnat hudební řeč rokoka, klasicismu, romantismu, impresionismu, vybraných kompozičních směrů 20. století či jazzu a pop-music.
Následují volné improvizace, v nichž vznikají hudební nálady a impresivní hudební obrazy. Studenti mají možnost tato pojetí porovnat s předchozími typy improvizací a vnímat jejich rozdíly. Mohou se také sami aktivně zapojit do hudební tvorby.
Poté jsou představeny další formy improvizace – některé vznikají společně se studenty, jiné provází sám interpret slovním výkladem.
V závěru pořadu zazní několik improvizací na témata zadaná přímo publikem jako ukázka možností zcela nepřipravené hudební tvorby.
Omezená kapacita 120 osob.
Vstupné: 200 Kč/žák, učitelé mají vstup ZDARMA. Šatna ZDARMA.