Logo
 
 
Informace o akci
Místo konání Divadelní sál
Délka představení 120 minut

Cysorski kiermasz

24. 10. 2015 v 17.00 hodinDivadelní sálaneb návštěva arciknížete Rudolfa na Těšínském Slezsku
Koncert u příležitosti 10. výročí založení Tanečního souboru  Młode Oldrzychowice. Kromě tanců a písní bude prezentováno dění, jaké se odehrávalo na starodávných jarmarcích s ukázkou řemesel a obchodníků.   
Taneční soubor „Młode Oldrzychowice” vznikl v roce  2005 jako součást Tanečního souboru „Oldrzychowice” působícího při Místní skupině PZKO v Oldřichovicích.

Repertoár souboru tvoří hlavně písně a tance Těšínského Slezska, zejména regionu Slezských Beskyd. Základ tvoří goralské tance a autentická prezentace lidových zvyků tohoto regionu (dožínky, zvyky o svatojánské noci a mnoho dalších), dále české tance regionu Kopanic, polské tance, slovenské tance z regionu Kysuc, Terchové a Kostolca a společenské  tance. Soubor se účastní mnoha akcí na území České republiky, vystupuje na festivalech, různých spolkových akcích a  plesech. Soubor mnohokrát vystupoval v Polsku, na Litvě, v Bulharsku, v Itálii.

Soubor vede Jana Kantorová, tanečníky doprovází čtyřčlenná lidová kapela „4 smyki - gorolsko muzyka” pod  vedeními Jolany Sikorové.

V rámci PZKO Oldřichovice působí 3 taneční soubory – „Oldrzychowice“, „Młode Oldrzychowice” a „Małe Oldrzychowice”. Všechny tři soubory mají dohromady více než 90 tanečníků ve věku od 6 do 65 let. V souboru se tedy prolínají dvě i tři generace tanečníků.   

Taneční soubor „Oldrzychowice“, získal ocenění na mnoha prestižních festivalech. K nejhodnotnějším oceněním patří 3x Złote Żywieckie Serce, Srebrne Żywieckie Serce a  Brązowe Żywieckie Serce na prestižním Festiwalu Folkloru Górali Polskich v Žywcu (Polsko), Srebrna Ciupaga na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.  Soubor získal v loňském roce nejvyšší vyznamenání Polské republiky v oblasti kultury – „Vyznamenání Oskara Kolberga za mimořádný přínos a vynikající úspěchy v oblasti lidové kultury“, které uděluje ministr kultury a národního dědictví Polské republiky.

Taneční soubory připravují každý rok nové pásma lidových zvyků a tradic, kterými se snaží přiblížit  a ukázat bohatství tradic našich předků a pestrost lidových krojů našeho regionu.
Vstupné: V předprodeji (viz níže): 100 Kč / děti do 15 let 50 Kč. Prodej na místě v den konání koncertu
Upozornění: Předprodej vstupenek: e-mail: janakantor@seznam.cz, grycz@zsptesin.cz, tel. 602872820, 602282744 po 16:00 hod.