Logo
 
 
Informace o akci
Předplatné Koncertní předplatné
Místo konání Divadelní sál
Kontakt Ing. Zuzana Ruszová
558 387 122
reklama@trisia.cz
Délka představení 90 minut včetně přestávky (hudba cca 70 minut)

Janáčkova filharmonie Ostrava: Má vlast

19. 10. 2018 v 18.00 hodinDivadelní sálKONCERNTÍ PŘEDPLATNÉ
Jeden z nejvýznamnějších českých orchestrů
V roce stého výročí vzniku samostatného státu Čechů a Slováků zazní na koncertě symbolicky Smetanova Má vlast. Bedřich Smetana patřil k nejprogresivnějším skladatelům své doby, fascinovalo jej hledání nových cest hudby. Jeho symfonické básně jsou opravdovými skvosty moderního romantického myšlení. Janáčkova filharmonie Ostrava, jeden z nejvýznamnějších českých orchestrů, se v posledních letech otevírá celému světu a vychází mu vstříc s novým šéfdirigentem Heikem Mathiasem Försterem.

Domovskou síní je pro JFO společenský sál Domu kultury města Ostravy. Filharmonie zde pořádá abonentní koncertní cykly i další rozličné slavnostní či popularizační akce. Již několik let se také prezentuje v multifunkční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovice.

Má vlast:
Je velkou chybou brát hudbu Bedřicha Smetany jen jako povinně opečovávaný národní poklad, srdeční záležitost každého Čecha. Smetana patřil k nejprogresivnějším skladatelům své doby, na rozdíl od Dvořáka jej fascinovalo hledání nových cest hudby a jeho symfonické básně jsou opravdovými skvosty moderního romantického myšlení. Je sice škoda, že jeho velké historické symfonické básně stojí poněkud ve stínu slavnější šestice z cyklu Má vlast, ten však působí natolik semknutě, kompaktně a uhrančivě, že se preferenci celovečerního provádění celého cyklu nelze příliš divit. Kdo by se nenechal opájet krásou staroslavného Vyšehradu, různorodými scenériemi toku Vltavy, děsivým krvákem o mstivé Šárce, velkolepostí zdejších luhů a hájů a představou českého národa jako synonyma vítězné síly a věčné naděje? Smetana sám nebyl v češtině kovaný, o to půvabněji působí jeho pečlivě sepsaný „krátký nástin“ ke každé básni cyklu.

Dirigent: Stanislav Vavřínek
V prodeji od: 20. 8. 2018, 15:00 hodin
Vstupné: 250 Kč, 300 Kč (1. - 9. řada)
Upozornění: Na tuto akci lze uplatnit Benefit TŽ - MS.