Logo
 
 
Informace o akci
Místo konání náměstí T.G.M

Taneční folklórní soubor Oldrzychowice, Dechový soubor SCEAV Oldřichovice

2. 7. 2015 v 18.00 hodinnáměstí T.G.MTřinecké kulturní léto
TANEČNÍ FOLKLÓRNÍ SOUBOR OLDRZYCHOWICE

Taneční folklórní soubor OLDRZYCHOWICE z Oldřichovic působí už 36 let.
Má za sebou velmi mnoho vystoupení nejen v Třinci a blízkém okolí, ale rovněž za hranicemi regionu a v zahraničí. V poslední době soubor mezi jinými vystupoval ve Francii (Lens), v Maďarsku (Budapešt, Pécs), na Litvě a v Bulharsku, zúčastnil se mezinárodního festivalu v Plzni, Frýdku Místku a Rožnově p. Radhoštěm, vystupoval na Slovensku a nesčetněkrát v Polsku a v České republice. V roce 2008, 2010, 2014 získal významné ocenění na Festiwalu Górali Polskich w Žywci, kde získal zlaté srdce a nominaci na prestižní Mezinárodní festival v Zakopaném, kde v konkurenci souborů z celého světa získal v roce 2008 stříbrnou "ciupage". Tyto úspěchy vedly k získání ocenění Nagroda Kolberga 2014, které je nejvyšším a nejprestižnějším oceněním v oblasti lidové kultury v Polsku. V roce 2015 se soubor chystá na festival do Itálie.
Soubor se skládá ze čtyř celků: dětských souborů Tyrka a Małe Oldrzychowice, mládežnického Młode Oldrzychowice, dospělého Oldrzychowice. Součástí jsou i 2 goralské kapely. Celkem v souboru je kolem 100 členů.
V roce 2015 Młode Oldrzychowice slaví 10 let od svého založení, k této události planujeme na říjen narozeninový koncert.
Soubor velmí úzce spolupracuje s Městem Třinec, vystupuje na akcích pořádaných městem, KD TRISIA a muzeem TŽ a města Třince. Je také spolupořadatelem tradičních Dožinek na Fojství.


DECHOVÝ ORCHESTR SCEAV OLDŘICHOVICE

Oldřichovický dechový orchestr vznikl v roce 1924 v důsledku duchovního probuzení, které od začátku dvacátého století zasáhlo Těšínské Slezsko. Kolébkou orchestru se stalo Křesťanské společenství - Społeczność Chrześcijańska, působící v rámci místní Evangelické církve a. v.
Na začátku zde byli čtyři mladí muži, kteří měli touhu založit v Oldřichovicích malý dechový soubor a hrát Pánu Bohu ke slávě a sobě i jiným k radosti. Opatřili si nástroje, půjčili si noty, pustili se do učení a pod skromnými střechami jejich domků se konaly první zkoušky.
Během dalších let se k nim přidávali další, většinou mladí nadšenci - samoukové a své hudební schopnosti si předávali jeden druhému. Recenze na první vystoupení v časopise "Církevní hlasy" byla velice stručná. Zněla: "No, nehráli špatně". Cílem oldřichovické dechovky je přinést posluchačům prostřednictvím duchovní, klasické i moderní hudby povzbuzení, radost a naději.
Dirigenty orchestru byli: Josef Kotas (1924 - 1958), Josef Sikora (1958 -1984) a Jan Kaleta (1984 - dosud).
Vstupné: ZDARMA
Upozornění: Za nepříznivého počasí se akce ruší - sedujte naše webové stránky a FB/trineckekulturnileto.
Mohlo by Vás zajímat
30. 4. 2021