Logo
 
 
Informace o akci
Místo konání náměstí T.G.M

Dívčí komorní sbor CZKW, klezmerová kapela Simcha

6. 8. 2015 v 18.00 hodinnáměstí T.G.MTřinecké kulturní léto
DÍVČÍ KOMORNÍ SBOR CZKW - 18.00

Dívčí komorní sbor CZKW vznikl v roce 2008, většina zpěvaček je bývalými členkami Štývarova dětského sboru Třinec. CZKW se zaměřuje na středověkou duchovní hudbu (chorál i vícehlas) a soudobou českou sborovou tvorbu, zvláště na úpravy lidových písní. Záměrem je provádět i vokálně-instrumentální díla, dosud největším počinem je devítinásobné provedení Michnovy Loutny české. V dubnu 2012 CZKW premiérově uvedlo Missu laetitiae et doloris Jana Nowaka, v dalších letech pak světské cykly Podoby lásky a Utichlé kameny téhož autora, komponované na básně Stanislava Havlíka. Sbor se také věnuje skladatelskému odkazu Václava Štývara (1932-2013) a příležitostně připravuje pásma jeho písní. Na Štědrý den roku 2013 bylo možné slyšet CZKW na vlnách Českého rozhlasu Ostrava. CZKW je členem Unie českých pěveckých sborů. Sbormistryní je Mgr. Zuzana Lasotová, druhým sbormistrem je Mgr. Bc. Jan Nowak, Ph.D.

KLEZMEROVÁ KAPELA SIMCHA - 18.30
Klezmerová kapela Simcha vznikla na podzim roku 2007 v Ostravě. Gabriela, Krystyna a Lenka se poznaly v ženském vokálním sboru Adash, působícím při Ostravské univerzitě, který se věnoval interpretaci židovských písní. Všechny se rovněž staly členkami Adash Klezmer Ostrava, se kterým se v srpnu 2007 zúčastnily mistrovských kurzů židovské hudby KlezFest v Londýně na Jewish Music Institute. Z těchto hudebních seskupení se postupně vyčlenily a založily vlastní klezmerovou kapelu Simcha, jež se poprvé veřejně představila 6. února 2008 na absolventském koncertě Gabriely. Simcha prošla několika personálními proměnami, než se vykrystalizovalo současné obsazení, ve kterém hraje od prosince 2008.

Většina členů kapely se hudbě věnuje profesionálně, ať již v roli pedagoga, či aktivního hráče nejrůznějších hudebních seskupení. Přestože jejich hudební kořeny jsou poměrně pestré a sahají až k hudbě klasické, folku a folklóru, nakonec se spojily právě v hudbě židovské.

Slovo Simcha je hebrejského původu a znamená radost. Jak tedy již sám název kapely napovídá, jejím cílem je předat prostřednictvím klezmerové hudby svému publiku alespoň tolik radosti, jakou činí jejím interpretům.
Vstupné: ZDARMA
Upozornění: V případě nepříznivého počasí se akce ruší.
Mohlo by Vás zajímat
30. 4. 2021