Logo
 
 
Informace o akci
Místo konání Divadelní sál
Délka představení 70 minut bez přestávky

Amundsen kontra Scott

20. 1. 2015 v 09.00 hodinDivadelní sál4. až 9. ročníky ZŠ
Dvě výpravy putují za stejným cílem a v nevyhlášeném závodě soupeří o to, kdo dříve dosáhne místa, kam lidská noha nikdy nevkročila. Kdo první stane na jižním pólu a vztyčí svou vlajku.
Dvě výpravy, dvě rozdílné osobnosti, dva rozličné přístupy. Ale stejné ambice, stejná posedlost ženoucí je za vysněným úspěchem. Bez většiny dnes známých technických vymožeností putují v drsných podmínkách nehostinnou pustinou. Vydáni na pospas vrtochům počasí bojují na dálku s tušeným soupeřem. Navíc vědí, že ani dosažením pólu velké dobrodružství zdaleka nekončí. Ještě je potřeba vrátit se v pořádku zpět.
Jižního pólu bylo člověkem poprvé dosaženo 14. prosince 1911 Roaldem Amundsenem. Tomu se tak podařilo předčit výpravu Roberta Falcona Scotta, která na místo dorazila s několikatýdenním zpožděním, nemajíc už dostatek sil na návrat. Závod o čas a kilometry tak skončil vítězstvím prvního a tragédií druhého.
„Scott postupoval systematicky. V Británii rozpoutal mohutnou propagandistickou kampaň, získal několik desítek tisíc liber, za které nakoupil prvotřídní výbavu. Amundsen zatím odchod na jižní pól připravoval tajně. Neměl dost peněz a stál před finančním krachem, a tak stůj co stůj potřeboval výrazný úspěch. Když všechno spočítal, vyplul. Překvapený Scott, který o ničem neměl tušení, dostal jen telegram: ‚Jdu na jih. Amundsen.‘“
Hrají: Ivana Bílková; Barbara Humel; Filip Huml; Václav Poul; Jiří Vyšohlíd; Milan Žďárský; Pavel Černík
Režie: Jakub Vašíček
Vstupné: 75 Kč, doprovod zdarma + 1 Kč (šatna/1 osoba)
Upozornění: Akce se koná v 09:00 a 11:00 hodin.