Logo
 
 
Informace o akci
Délka představení 120 - 180 minut

Islámské organizace, sebevražedný terorismus a kult mučedníka

listopad/prosinec 2015pro SŠ
Přednáška a beseda s Mgr. Tomášem RADĚJEM, PhD., bývalým konzulem v Iráku, který ovládá svatou knihu islámu – Korán.
Osobnost Dr. Raděje je zárukou fundovanosti přednášky. Většinu roku působí v Jemenu, má dokonalý přehled o místních zvycích, kultuře. Působil jako konzul na Velvyslanectví České republiky v Bagdádu, vrátil se z Libanonu, kde působil na univerzitě v Bejrútu. Je autorem knihy o iráckém povstání v letech 2003 až 2009 a tématech spojených s islámem a arabským světem, přednáší na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Ve své přednášce se podělí o mnohaleté zkušenosti a seznámí se základními pojmy a příčinami extremismu, zaměří se na islámský radikalismus v Evropě, objasní vznik islámu, jeho radikalizaci a vznik kultu mučedníka v islámských zemích, sebevražedný terorismus, objasní charakter současné muslimské komunity v Evropě, postoj většinové společnosti k muslimům ve vybraných zemích a ožehavá témata společného soužití.

Na konkrétních příkladech upozorní na projevy islámského radikalismu nejen na evropské půdě, včetně aktivizace v Bosně a Čečensku a jejich dopad na vývoj islámského radikalismu. Zaměří se také na otázky koncepce mučednické smrti a taktiku sebevražedných – teroristických útoků. Přednáška je doplněna o množství statistických údajů, na kterých jednak dokládá změny taktiky boje, jednak na nich demonstroval, jak se kvůli konfliktu v Afghánistánu mění zaměření produkce plodin, ze kterých má obyvatelstvo země hlavní finanční příjmy.

Velkou pozornost vzbuzují videonahrávky, které živě zachycovaly úspěšné útoky sebevražedných útočníků. Má nemalé množství materiálu přímo od tajných služeb mnoha států, která ohledávala místa konfliktů a pumových útoků.
Přednáška s besedou je doplněná interaktivní formou zodpovězení anonymních písemných dotazů.