Višňový sad

PŘIDAT DO KALENDÁŘE

KDY

10. 5. 2022 v 19.00 hodin

KDE

Divadelní sál

E-SHOP Těšínského divadla

Višňový sad napsal A. P. Čechov jako komedii o čtyřech dějstvích. Hra byla poprvé uvedena v Moskvě v lednu 1904 u příležitosti autorových 44. narozenin, bohužel to bylo půl roku před jeho smrtí. Jedná se tedy o poslední dílo A. P. Čechova, které psal v době, kdy byl již těžce nemocen tuberkulózou.

 

Už se těšíme na vaše úsměvy! Nyní už bez roušek :-)

Ljubov Andrejevna Raněvská se s dcerou Aňou a bratrem Gajevem vrací z Paříže, kam odjeli po tragické smrti syna Gríši. K návratu je přiměl nejen nedostatek financí, ale i nutnost řešit situaci se zadluženým statkem, o nějž se přesto svědomitě stará nevlastní dcera Raněvské Varja. Statek má být prodán i s krásným višňovým sadem. Akční přítel rodiny Lopachin jim radí, ať višňový sad nechají vykácet a pozemek pronajmou chatařům. Jeho návrh se ale Raněvské ani Gajevovi vůbec nezamlouvá, odmítají rozprodat svou minulost. Pobyt v rodném sídle v každém z nich vyvolává sentimentální myšlenky. Neustále hovoří o tom, jak jim na višňovém sadu záleží, ale nejsou schopni udělat nic pro jeho záchranu. A ve chvíli, kdy je višňový sad prodán, jsou svým způsobem rádi, že za ně někdo problém vyřešil, byť je to na úkor rozpadající se rodiny, která panství opouští, a nevědomky tam zanechávají jen starého nemocného sluhu Firse.

Stejně jako jiné hry A. P. Čechova je i Višňový sad o nesplněných touhách a snech, o neschopnosti jednotlivce svá přání realizovat, je to hra o lidech, kteří na sebe mluví, ale navzájem se neposlouchají, je to hra o lidech, kteří milují, ale nechtějí nebo si to neumějí říct, je to hra o rozkladu rodiny, společnosti i o nových nadějích… je to hra o nás.

 

Višňový sad očima Jolany Ferencové

Višňový sad je dle mého mínění neuvěřitelně krásná hra o jedinečných lidských osudech. Na pozadí prodeje višňového sadu jsou všudypřítomné nesplněné sny, neopětovaná láska, životní prohry i zklamání. Když jsem dostala šanci zahrát si Raněvskou, uvědomila jsem si, že zároveň dostávám obrovskou příležitost ukázat své herecké polohy. Čím déle ale hru studuji, tím intenzivněji vnímám těžkosti, které celá hra nese, a to nejen v osudovosti jednotlivých postav, ale i v herectví.

Asi nedokážu slovy přesně vyjádřit veškeré své pocity, ale jedno vím určitě, že mě Višňový sad oslovil mnohem hlouběji, než jsem čekala. Bytostně rozumím každé z postav, jsem schopná najít v každé z nich kousek sebe a žádnou neodsuzuji. Višňový sad, to je hra plná lidských osudů, které píšou svůj vlastní příběh, je to pro mě hra neuvěřitelně těžká a poetická zároveň. Vím, že Višňový sad je mou osudovou záležitostí, a věřím, že se mi podaří projít jím celým se ctí.

Těšínské divadlo Český Těšín, p.o.
Anton Pavlovič Čechov
Těšínské divadlo, česká scéna
https://www.tdivadlo.cz/ceska-scena
Jolana Ferencová, Eliška Adamovská, Petra Sklářová, Zdeněk Hrabal, Tomasz Władysław Przybyla, Ondřej Frydrych, Zdeněk Klusák, Miloslav Čížek, Miroslav Liška, Adéla Krulikovská, Lenka Waclawiecová, Tomáš Hába, Jiří Krupica, Bára Vidomská, Vítězslav Kryške, Denis Kuboň, Petr Sutorý, Dominik Grácz, Barbora Sedláčková
Petr Kracik
Klára Kufová
+420 721 353 479
akce@trisia.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tik Tik

6. 6. 2023 v 19.00 hodin

Blbec k večeři

7. - 10. 6. 2023

Naprostí cizinci

12. 6. 2023 v 19.00 hodin

Sirény na cestách

15. 6. 2023 v 19.00 hodin

ODEBÍREJTE NOVINKY E-MAILEM

Chcete vědět s předstihem, co pro vás chystáme a co se u nás děje nového? Nanejvýš jednou týdně od nás dostanete email s informacemi, které by vás rozhodně neměly minout.

Recepce

+420 558 387 111
KONTAKTY

Pokladna

+420 558 387 112
predprodej@trisia.cz

Sledujte nás

Facebook TRISIA Instagram TRISIA Youtube TRISIA

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA