Logo
 
 
Informace o akci

Samorosty a řezby • Ing. Jan Sikora

6. 5. 2015 - 7. 6. 2015 od 09.00 do 17.00 hodinMalá výstavní síň
Jan Sikora se narodil 9. 10. 1938 v Návsí u Jablunkova.
Láska k přírodě a samotná krása Beskyd, přivedla autora k jeho tvůrčí činnosti. Samorosty jako skrytý poklad vytvořený přírodou, poklad, který čeká na svého objevitele – člověka, dokáže z toho, co les dal a voda uložila na břeh potoka, nám obyčejným lidem, má ukázat a zpřístupnit krásu dřeva.
Je to uplatnění své představy o výrazu dřeva, kdy nesčetné množství obyčejných věcí leží bez povšimnutí a přesto ten obyčejný kousek dřeva po malé úpravě může být uměleckým skvostem.
Jan Sikora vystudoval gymnázium v Českém Těšíně a dále pokračoval ve strojní nástavbě v Ostravě, po ukončení nastoupil do projekce Vítkovic. Při zaměstnání v třinecké huti vystudoval VŠB v Ostravě.

Třineckým železárnám, posléze skupině Třinecké železárny – Moravia Steel, zůstal poté věrný po celou profesní kariéru, až do roku 2007, kdy odešel do zaslouženého důchodu. Za tu dobu prošel řadou funkcí. Byl ředitelem prodeje tuzemska a ředitelem marketingu v první polovině devadesátých let, od roku 1994 se významně podílel na úspěšném rozjezdu dceřiné společnosti v Německu a jejím etablováním na zdejším trhu.  V roce 2001 se vrací do Třince, nastupuje do funkce obchodního ředitele a předsedy představenstva Moravia Steel, čímž vrcholí padesátiletá kariéra pod hlavičkou třinecké hutě.
Výstava představí kolem padesáti samorostů upravených do výstavní podoby.