Logo
 
 
Informace o akci
Místo konání Malá výstavní síň

Vlna vypráví příběh

11. 6. 2015 - 16. 8. 2015 od 09.00 do 17.00 hodinMalá výstavní síň
Třinecké muzeum ve spolupráci s Erikou Trojkovou připravilo zajímavou a poučnou výstavu o vlně.
Lidstvu je kvalita ovčí vlny známa již tisíce let. Nalezneme o ní zmínky dokonce i ve Starém zákoně. Předpokládaným prapředkem dnešní ovce domácí je s největší pravděpodobností muflon a nebo jemu podobné zvíře.
Výstava pod názvem „Vlna vypráví příběh“, přiblíží jaké má ovčí vlna unikátní vlastnosti i široké možnosti využití. Žádnému jinému textilnímu materiálu se zatím ovčí vlnu nepodařilo nahradit. Výstava prozradí, že ovce domácí tak jak jí známe dnes, pochází ze Španělska. V 19. století pak byla průběžně vyšlechtěna právě ovce merinová, ta která se dnes pěstuje pro její kvalitní ovčí vlnu. Postupem času se její chov rozšířil nejprve do Evropy a následně do celého světa.
Expozice dále poukazuje, že ostříháním ovečky práce s vlnou kupodivu nezačíná, nebo neměla by začínat, prvním kritériem pro kvalitní vlnu je chov ovcí ve vhodných podmínkách a střiž ve správnou dobu. Dále se dozvíte nevídané vlastnosti ovčí vlny, proč se ovčí vlna nemačká, kdo je největší škůdce vlny, zpracování a plstění vlny. Jak se vlna pere a barví, že je vlna léčivá a vůbec jak se s vlnou zachází.
Výstava je doplněna různými exponáty a výrobky od autorky Eriky Trojkové. Zpracování vlny se věnuje, jak z beskydských oveček, tak i jemné vlně merino. Její další záliba je řezba loutek, které se věnuje osm let.