Logo
 
 
Informace o akci
Místo konání Galerie Na schodech

PATCHWORK - hobby naší doby

4. 11. 2015 - 27. 1. 2016 od 09.00 do 17.00 hodinGalerie Na schodechve spolupráci s Organizací důchodců Třineckých železáren
Patchwork má svůj počátek již ve starověku, ale v podobě v jaké patchwork známe dnes, má historii asi 200 let.
Patchwork je práce sešitá z několika dílků bavlněných látek a dle dalšího určení je vše zpracováno jako oděvní nebo bytový doplněk apod. Sešívat kousky látek lze různými způsoby ručně i na stroji a použít k tomu celou škálu technik.

Sešitý ozdobný díl se jmenuje „top“, podkládá se vatelínem a spodní látkou, vznikne „sendvič“, vše se ručně nebo na stroji prošije – „proquiltuje“ a nakonec zpracuje do hotového výrobků.

VZNIK PATCHWORKOVÉHO KLUBU V TŘINCI
Klub vznikl v září 2008, kdy se sešlo několik tvořivých žen, které tato technika oslovila a měly zájem se dále zdokonalovat a něčemu novému naučit. Některé z nich v té době již absolvovaly základní kurz patchworku, navštěvovaly (a stále navštěvují) klub patchworku ve Frýdku-Místku. Během času se kolektiv rozšiřoval a stále přicházely nové tváře. Časem jim prostory, ve kterých se scházely přestaly stačit a proto při dnešním počtu 24 žen se scházejí v zasedací místnosti Klubu důchodců TŽ na Folvarku. Nejen, že se na každé schůzce něčemu novému učí, ale užijí si i spoustu legrace.
K  výuce využívají moderní informační technologie, před setkáním si zadají on-line informace, co budou šít, z jakých látek a jakých rozměrů. V klubu si pak vše připraví, vysvětlí, sestaví a doma v klidu ušijí. 
Inspiraci čerpají z kurzů, knih, časopisů, výstav a internetu. Některé z nich každoročně navštěvují výstavy ve Fulneku, kde se prezentuje první Moravský  patchworkový klub, dále Festival patchworku v Ostravě a mezinárodní patchworkovou výstavu v Praze.

Patchwork je v našem regionu sice netradiční technikou, ale získává stále větší oblibu, protože kromě dekorací, se dají tvořit užitkové věci jako deky, polštáře, prostírky, obaly na knihy, hračky pro děti, tašky apod. Při vhodné barevné kombinaci lze tyto výrobky využít i v moderním interiéru.
Vstupné: děti - 16 Kč, přednášky - 27 Kč, studenti, důchodci - 18 Kč, dospělí - 28 Kč, rodinné - 38 Kč