Logo
 
 
Informace o akci
Místo konání Velká výstavní síň

Boty, botky, botičky...

5. 2. 2016 - 24. 4. 2016 od 09.00 do 17.00 hodinVelká výstavní síň
Muzeum Třineckých železáren a města Třince
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně
Muzeum Třineckých železáren a města Třince ve spolupráci s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně připravilo pro návštěvníky jedinečnou výstavu, která sleduje vývoj obouvání na našem území, ale i ve světě. Nejranější období je zachyceno prostřednictvím kopií, zhotovených v modelárně firmy Baťa podle dobových vyobrazení a předloh. K vidění je napodobenina trůnní obuvi krále Václava I., kopie brokátového korunovačního střevíce Karla IV., holínky Albrechta z Valdštejna či brynelky Boženy Němcové. Nejstarší originál a současně největší kuriozita na výstavě je holínka postilióna (poštovního panáčka) z roku 1800; jeden jediný půlpár váží 3,75 kg, avšak v této obuvi se nechodilo, postilióni si ji nazouvali při jízdě na kozlíku poštovních kočárů.
Unikátní je kolekce obouvání cizích národů. Velmi zajímavý je soubor obuvi z Afriky, v němž vyniká sandál „acholi“ z hroší kůže, který nosili domorodci v Ugandě na konci 19. století. Zcela jistě zaujmou i holínky kmene Inuitů z Aljašky, mokasín prérijních Indiánů, křehký pantoflíček zvaný „getas“ pro gejšu nebo mohutný dřevák budhistického mnicha. K mimořádně zajímavým exponátům náleží také malinké hedvábné střevíčky zvané „t´in-lien“ neboli „zlatá lilie“, které nosily dospělé čínské ženy se záměrně deformovanými chodidly. Velmi atraktivní je rovněž obuv zvaná „nalin“ se středovým podpatkem, ve které chodily mandžuské ženy ještě na počátku 20. století.
Na výstavě nechybí ani slavné „séglovky“, první výrobek firmy Baťa, který ve velkém množství expedovala na přelomu 19. a 20. století do celé střední Evropy a na Balkán. K vidění jsou i další zajímavé typy obuvi, například „meltonky“, „kanady“ či „džeksny“. To vše patřilo do výrobního programu této nejslavnější české obuvnické firmy.
Marnivé dámy potěší kolekce obuvi a kabelek z kůží ještěrů a hadů, nebo také nápadité fantazijní modely studentů ateliéru designu obuvi v Uherském Hradišti. 
Lidé nosí obuv odnepaměti. Z nutnosti, ale i pro parádu, ve všední dny i ve svátek, v radosti i ve smutku. Aniž si to uvědomujeme, obuv je fantastickým zdrojem informací. O nás samotných, ale i o historii a hmotné kultuře lidstva vůbec. Spisovatel Ludvík Vaculík v jedné ze svých knížek napsal, že bota je zajímavá a pěkná věc. Věcí je na světě mnoho, ale ne každá je zajímavá, pěkná, a přitom účelná. Rozmanitost tvarů a barevná krása bot, vystavených od 5. února do 25. dubna 2016 v třineckém muzeu, potěší oko každého návštěvníka.
Přijďte se podívat na všechny ty boty, botky, botičky…!

(VSzH)
Vstupné: děti - 16 Kč přednášky - 27 Kč studenti, důchodci - 18 Kč dospělí - 28 Kč rodinné - 38 Kč