Logo
 
 
Informace o akci
Místo konání Galerie Na schodech

Vánoční pozdrav dříve a dnes

26. 11. 2017 - 12. 1. 2018Galerie Na schodechByly drahé, vzácné a krásné. Výstava láká na staré vánoční pohlednice.
Třinecké muzeum ve spolupráci s historikem Jaromírem Poláškem z frýdecko-místeckého Muzea Beskyd připravili výstavu, na které chtějí připomenout, odkud se vlastně vzaly staré vánoční pohlednice a jaký měly význam. Pojďme nahlédnout do doby, kdy jedna malovaná karta stála tolik, co kilogram masa. Do doby, kdy lidé každou vánoční pohlednici ukládali do alb vedle rodinných fotografií. Návštěvník se dozví, že "Péefko" je kupodivu česká specialita.
Na této výstavě můžete spatřit zejména výběr pohlednic s vánočními a novoročními pozdravy a novoročenek z období posledních sta let. Od nejstarších pohlednic z období před první světovou válkou, přes válečné pohlednice z fronty. Vánoční pohlednice z období počátků první republiky jsou plné vlasteneckých symbolů, scén z národních dějin, přinášejí také kouzelné obrázky Mikoláše Alše a našich dalších předních malířů a výtvarníků. Později se setkáme i s velmi moderními, expresivně pojatými fotografickými pohlednicemi. Barevná paleta se zvýraznila v období protektorátu.

Zejména po druhé světové válce se vánoční pohledy daly sbírat velmi snadno. Je mezi nimi spousta krásných záběrů betlémů, zimních krajin, aranžovaných scén a také veliké množství sladce pojatých kýčů.
Vstupné: Vstupné: děti - 16 Kč, studenti, důchodci - 20 Kč, dospělí - 30 Kč, rodinné - 50 Kč